Carlssenin nappulaan kosketus

Keskustelua säännöistä ja tulkinnoista
Petri Pitkänen
Viestit: 323
Liittynyt: 06 Tammi 2014 18:49
Paikkakunta: Espoo
Seura: MatSK

Carlssenin nappulaan kosketus

Lukematon viesti Kirjoittaja Petri Pitkänen » 08 Joulu 2021 14:02

https://youtu.be/jGPORAQ7yMA
tuosta voi jokainen itse muodostaa käsityksen onko tuo korjaus vai siirto aie. Niin ääntähän tuossa ie taida olla joten mutisiko MC jottain ennen korjaamista jää arvoitukseksi. Mutta se mielenkiintoinen kysymys on että Kosketus säännöissä sanotaan, että vastustajan pitää vaatia ennen omaa nappulaan koskettamista esittää vaatimus siitä, että kosketettua nappulaa on siirrettävä.

Tarkoittaakko tuo siis sitä, että tuomari/toimitsija ei voi asiaan puuttua, vaan jos pelaaja on vaikka pois pöydän äärestä ja toimitsija havaitsee kosketuksen niin se oli siinä ja voi siirrellä mitä haluaa.

Arto Lindholm
Viestit: 310
Liittynyt: 25 Tammi 2019 11:20
Paikkakunta: Espoo
Seura: LauttSSK

Re: Carlssenin nappulaan kosketus

Lukematon viesti Kirjoittaja Arto Lindholm » 08 Joulu 2021 14:12

Hankalaahan asiaa on analysoida, jos ääntä ei ole. Hyvin harvoin käytetään viittomakieltä korjauksen yhteydessä.

Joose Norri
Viestit: 432
Liittynyt: 13 Heinä 2010 14:55
Paikkakunta: Helsinki

Re: Carlssenin nappulaan kosketus

Lukematon viesti Kirjoittaja Joose Norri » 08 Joulu 2021 15:09

Kuuluisa on peli, jossa Fischer ajatuksissaan kosketti h-sotilasta, hänellä ei tietenkään ollut mitään tarkoitusta siirtää sitä, ja Unzicker on sanonut että nimenomaisesti kieltäytyi vaatimasta sen siirtämistä, mutta Fischer siirsi, koska oli tullut koskeneeksi. Tällä ei välttämättä ole mitään yhtymäkohtaa, tai kovin paljon, eilisen kanssa.

https://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1044529

Toivo Pudas
Viestit: 3452
Liittynyt: 26 Touko 2010 16:12
Paikkakunta: Espoo

Re: Carlssenin nappulaan kosketus

Lukematon viesti Kirjoittaja Toivo Pudas » 08 Tammi 2023 16:25

Videoitteni yleisöstä löytyi kommentti Youtube-kanavalta jossa käsitellään tuomarointeja. Siellä oli viimeisenä video, jossa toinen julkkis eli Niemann ottaa daamin käteensä ja vääntää siltä niskat nurin, tuomari käy paikalla mutta en saanut keskustelusta selvää mikä oli lopputulos. Siellä julkaistaan livestriimejä viikottain.

Arbiters Social Chess
https://www.youtube.com/channel/UCEEdYy ... sA03CjKClA

Petteri Paronen
Viestit: 313
Liittynyt: 16 Heinä 2010 14:20
Paikkakunta: Vantaa
Seura: KäpSK

Re: Carlssenin nappulaan kosketus

Lukematon viesti Kirjoittaja Petteri Paronen » 08 Tammi 2023 18:02

viittaat varmaan tähän videoon

https://www.youtube.com/watch?v=M3l1WL2u_VI

Siinä virheentekijänä on Sam Sevian ei Niemann.


Hämmentävä tapaus.

Vastaa Viestiin