41. Kalakukkoturnaus, Rolf Runonen memorial 27.-28.4.

Turnaukset niin Suomessa kuin ulkomailla, myös muut shakkiin liittyvät.
Erik Rönkä
Viestit: 40
Liittynyt: 14 Loka 2011 15:33
Paikkakunta: Kuopio

41. Kalakukkoturnaus, Rolf Runonen memorial 27.-28.4.

Lukematon viesti Kirjoittaja Erik Rönkä » 06 Maalis 2019 13:58

Kuopion Shakinystävät järjestää katkeamattomassa sarjassa jo 41. Kalakukkoturnauksen, joka on samalla seuran pitkäaikaisen puheenjohtajan, Rolf Runosen (1944-2018), muistoturnaus.

Turnauksen perustiedot

41. Kalakukkoturnaus, Rolf Runonen memorial

Ajankohta: 27.-28.4.2019

Paikka: Hotelli IsoValkeinen, Majaniementie 2, 70420 Kuopio

Miettimisaika: 1. kierros: 15 min + 10 s, 2.-5. kierros 90 min + 30 s.

Turnaus menee kierrosten 2-5 osalta elo- ja selo-laskentaan ja kierros 1 ainoastaan selo-laskentaan nopean shakin kertoimin

Osanottomaksut: aikuiset 35 e, nuoret(2001) ja opiskelijat (muista ottaa voimassa oleva opiskelijakortti mukaan) 20 e.

Ilmoittautuminen pe 26.4. mennessä, jälki-ilmoittautumislisä 10 e.
SM ja KvM ei osanottomaksua.

Turnaus pelataan osallistujamäärästä riippuen kahdessa tai kolmessa ryhmässä.

Ilmoittautumiset: info.kuopionshakinystavat@gmail.com

Aikataulu

PE 26.4.

Majoitustarjoukset IsoValkeiseen päivitetään piakkoin!
Perjantaina saapuvilla mahdollisuus vapaamuotoiseen pikashakkiturnaukseen (5 e), jossa palkintona tyylikäs snapsilaskishakkisetti Rolfin jäämistöstä!

LA 27.4.

klo 9:45 – 10:30 Osanoton varmistus
klo 10:45 1. Kierros (15 min + 10 s)
lounastauko
klo 12:30 2. Kierros (90 min + 30 s)
klo 17:30 3. Kierros (90 min + 30 s)

SU 28.4.

klo 9:30 4. Kierros (90 min 30 s)
klo 14:30 5. Kierros (90 min 30 s)
palkintojen jako heti tulosten selvittyä

Muuta huomioitavaa

Tiedot rahapalkintojen saajista ilmoitetaan tulorekisteriin kilpailupaikalla eikä palkinnonsaajien henkilötietoja talleteta mihinkään tulorekisterin ulkopuoliseen henkilörekisteriin.

Kilpailutulokset julkaistaan. Turnauksessa käytetään SwissManager-nimistä ohjelmistoa, jolla tulokset välitetään internetissä http://www.chess-results.com -sivustolle sekä vahvuuslukulaskentaan. Tuloksia ja niistä muodostettuja tilastoja voidaan toimittaa julkaistavaksi myös muissa viestimissä. Turnauksen yhteydessä osallistujia voidaan kuvata ja videoida ja kuvamateriaalia voidaan julkaista KSY:n verkkosivuilla.

Olli Viitaniemi
Viestit: 7
Liittynyt: 11 Helmi 2019 10:55
Paikkakunta: Kuopio
Seura: KSY

Re: 41. Kalakukkoturnaus, Rolf Runonen memorial 27.-28.4.

Lukematon viesti Kirjoittaja Olli Viitaniemi » 03 Huhti 2019 16:02

Turnauksen uudet kotisivut on avattu: http://www.kalakukkoturnaus.fi

Sinne päivittyy pikapuoliin majoitus- ja lounastarjoukset ym. infoa.

Ilmoittautuminen on lähtenyt mukavasti käyntiin ja ilahduttavan laajalla skaalalla. Nyt on Kuopiossa tarjolla sopivaa vastusta niin kansallisen tason huipuille kuin aivan aloittelijoillekin!

Turnaukseen ilmoittautuneet (3.4.2019):

1.KvM Dmitri Sklyarov (2527/2471), JyS
2.FM Tommi Luukkonen (2365/2335), JyS
3.KvM Sampsa Nyysti (2311/2309), SK ComeOn
4.M Erik Rönkä (2319/2288), KSY
5.M Tuomas Nivala (2223/2207), JyS
6.M Pedri Houtsonen (2192/2161), KSY
7.Aleksandr Salykin U18 (2122/2112), KemTS
8.Jarmo Hartikainen (2111/2176), KSY
9.Taneli Lallukka (1922/1855), EtVas
10.Kari Jauhiainen (1922/-), KSY
11.Pekka Sopanen (1918/1931), LprSK
12.Mikko Mylläri (1749/1694), KSY
13.Patrik Järvelin (1685/1550), KSY
14.Kauko Karhunen (1662/-), KSY
15.Joel Hämäläinen (1660/1696), KSY
16.Antti Ojalehto (U1601/-), KSY
17.Timo Pirinen (1598/-), SavSK
18.Olli Partanen (1570/-), KSY
19.Mikael Åberg (1542/-), KSY
20.Antti Veteläinen (U1525/-)
21.Juho Lallukka (1513/1629), KSY
22.Isto Yrjönen (U1458/-), KSY
23.Aapo Holopainen U16 (U1327/-), KSY
24.Elias Kantele U10 (U1291/-), KSY
25.Taisto Tiikasalo U12 (U1073/-), KSY

Olli Viitaniemi
Viestit: 7
Liittynyt: 11 Helmi 2019 10:55
Paikkakunta: Kuopio
Seura: KSY

Re: 41. Kalakukkoturnaus, Rolf Runonen memorial 27.-28.4.

Lukematon viesti Kirjoittaja Olli Viitaniemi » 11 Huhti 2019 08:39

Hotelli IsoValkeinen tarjoaa paitsi erinomaiset puitteet turnaukselle, myös kohtuuhintaisen majoituksen ja ruokailumahdollisuuden.

Majoitus:

Yhden hengen huoneet 1 vrk 88 €, 2 vrk 167 €

Kahden hengen huoneet 1 vrk 111 €, 2 vrk 202 €

Lounas:

Hinta 14 € / henkilö

Majoitukseen sisältyy lauantai-illan tanssiorkesterin, Mikko Mäkeläinen & Myrskylyhdyn konsertti!

Mainitse huonevarausta tehdessäsi shakkiturnaus: https://www.isovalkeinen.com

Olli Viitaniemi
Viestit: 7
Liittynyt: 11 Helmi 2019 10:55
Paikkakunta: Kuopio
Seura: KSY

Re: 41. Kalakukkoturnaus, Rolf Runonen memorial 27.-28.4.

Lukematon viesti Kirjoittaja Olli Viitaniemi » 16 Huhti 2019 16:18

Nyt on ilmoittautuneiden lista ylittänyt jo neljänkymmenen rajan. Kiinnostavana nimenä listalle on liittynyt mm. JoeSK:n kerhoblixteissä musertavan ylivoimaisesti pelannut Pavel Blinkov, joka on nyt osallistumassa ensimmäiseen viikonlopputurnaukseensa Suomessa. Nähtäväksi jää, riittävätkö rahkeet kilpailun mustaksi hevoseksi A-ryhmän ykköspalkinnon (500e) jahtaamisessa.

TURNAUKSEEN ILMOITTAUTUNEET (17.4.2019):
- titteli nimi (selo/elo), seura -

1. KvM Dmitri Sklyarov (2527/2471), JyS
2. FM Tommi Luukkonen (2365/2335), JyS
3. KvM Sampsa Nyysti (2311/2309), SK ComeOn
4. M Erik Rönkä (2319/2288), KSY
5. Pavel Blinkov (-/2297), JoeSK
6. FM Risto Nevanlinna (2254/2251), JyS
7. M Tuomas Nivala (2223/2207), JyS
8. Mikhail A. Yakhmenev (2202/2192), RUS
9. M Pedri Houtsonen (2192/2161), KSY
10. FM Leo Savolainen (2180/2075), RUS
11. Aleksandr Salykin U18 (2122/2112), KemTS
12. Jarmo Hartikainen (2111/2176), KSY
13. Elias Keso U14 (2081/2042), TammerSh
14. Joni Sokolov (2034/2045), KokkSK
15. Aaro Salmelin U20 (2014/2016), JyS
16. Andrey E. Kolegov (2008/1958), RUS
17. Jouko Lahti (1935/1953), KokkSK
18. Taneli Lallukka (1922/1855), EtVas
19. Kari Jauhiainen (1922/-), KSY
20. Kari Eloranta (1921/1960), KSY
21. Pekka Sopanen (1918/1931), LprSK
22. Jussi Siltanen (1903/-)
23. Vladimir M. Pashkov (1902/1873), RUS
24. Asko Linna (1848/1906), KokkSK
25. Onni Korjus U18 (1837/1857) LprSK
26. Mikko Mylläri (1749/1694), KSY
27. Olavi Mörsky (1737/1798), KokkSK
28. Vyacheslav N. Egorov (-/1704), RUS
29. Patrik Järvelin (1685/1550), KSY
30. Marko Korjus (1677/1751), LprSK
31. Joel Hämäläinen (1667/1696), KSY
32. Kauko Karhunen (1643/-), KSY
33. Antti Ojalehto (U1601/-), KSY
34. Timo Pirinen (1598/-), SavSK
35. Olli Partanen (1570/-), KSY
36. Mikael Åberg (1542/-), KSY
37. Keijo Haataja (1539/-), KSY, turnauksen varapelaaja
38. Luukas Pitkänen (U1525/-)
39. Antti Veteläinen (U1525/-)
40. Markku O. Ahonen (1518/1478), LprSK
41. Petri Salmelin (U1513/-), JyS
42. Juho Lallukka (1505/1629), KSY
43. Isto Yrjönen (U1458/-), KSY
44. Aapo Holopainen U16 (U1348/-), KSY
45. Elias Kantele U10 (U1291/-), KSY
46. Taisto Tiikasalo U12 (U1073/-), KSY

Vastaa Viestiin

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 53 vierailijaa